Mavi Yolculuk Nedir - Yat Gezisi - Era Yatcilik

MAVİ YOLCULUK NEDİR ?

Mavi Yolculuk Nedir ? Mavi Yolculuğu denizin en mavi oldugu ege ve akdeniz koylarina geleneksel Bodrum guletleriyle yapilan yolculuk olarak tanımlayabiliriz. Mavi Yolculuk 'un tarihi Cevat Şakir'in yazdigi bir öykuden dolayı Bodrum'a sürgün edilmesiyle başlar.

O zamanlar yolu bile olmayan Bodrum'un doğasi ve tarihi değerlerine aşık olan Cevat Şakir, bu şirin balıkçı kasabasına hayatını adar ve Halikarnas Balıkçısı ismiyle anılmaya başlar.

 

Dostlarını da bu güzelliklerle tanıştırmak isteyen Halikarnas Balıkçısı onları da Bodrum'a davet eder ve ilk Mavi Yolculuk 1945'te Cevat Şakirin önderliğinde Sebahattin Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fuad Ömer Keskinoğlu, Erol Güney, Benya ve Necati Cumalı tarafından yapılır.

 

Daha sonraki yıllarda bir rituel'e dönüşen bu yolculuk, turistik bir geziden cok kültürel ve mistik özellikler taşımaktaydı. Genellikle Gökova Körfeziyle Marmaris Antalya arasındaki kıyılarda gerçekleştirilen bu yolculuğun amacı eğlenceden çok doğaya dönmek, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan koylarda kendini bulmaktı.

 

Mavi yolculuk un adını koyan zamanın aydınları yanlarina sadece peynir, su, peksimet, tütün ve rakı alarak medeniyetten uzaklaşıyor, deniz kültürünü özümsüyorlardı.

 

 

Günümüzde Mavi Yolculuk

 

Tabi bugünki modern tekneler o zamankilerden çok daha lüks. Fakat bakir bir koyda gece gökyüzüne baktığınızda hissettikleriniz Halikarnas Balıkçısıyla aynı olucak.

 

Gelin sizde Yat Listemize bir göz atın, yatınızı seçip ERA 'ya iletin;

 

Mavi Yolculuk rüyanız gerçeğe dönüşsün!